Horečka

* Dostatek tekutin!

Při zvýšené teplotě dítě ztrácí hodně tekutin přes dýchání a kůži. Při teplotě dětí často mají nechutenství, netlačte na jídlo, radši dejte slazené tekutiny, které nahradí ztrátu tekutin a dodá energii, kterou dítě potřebuje na uzdravení. Když dítě dostává jen čistou vodu, organismus bere energie ze zásob (tělesný tuk), v důsledku v krve se shromažďuji ketony (acidóza) a dítě bude zvracet a ztratí ještě víc tekutin - začarovaný kruh

* Kontrola teploty

Když se vám zdá, že je dítě teplejší, změřte teplotu, čelní teploměr má jen orientační hodnoty, proto poté přeměřte teplotu obyčejným teploměrem, je to důležité pro podání léků na teplotu (antipyretika) a další kontrolu.

* Léky na teplotu

- Při teplotě pod 38°C v podpaží nebo pod 38, 5°C v zadečku rozbalte dítěte a zkontrolujte teplotu později

- Při teplotě nad 38°C v podpaží nebo nad 38, 5°C v zadečku musíme podat léky na teplotu/antipyretika.

- Nejlépe střídat Paracetamol (Paralen, Panadol) a Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin)

- Když dítě má průjem lépe používat sirupy, když má zvracení - čípky. Proto je vhodné mít doma obě tyto formy (často první teplotní špička vyletí v noci), občas kontrolujte exspirační dobu léků ve vaše lékárničce a dávku léků (dětí rychle rostou a léky, které zabíraly ve 6 měs věku v 15 měs již nebudou fungovat)

- Dávka bez doporučení lékaře měla by být podle přebalového letáku podle věku nebo hmotnosti, ale tam jsou nižší dávky, proto se nás můžete zeptat přes e-mail nebo WhatsApp (radši předem)

- Po podání léku, teplotu přeměřit za 1 a 2 hodiny (lék potřebuje se vstřebávat, aby začal fungovat). Cílem podání léků není normální teplota, ale pokles teploty aspoň na 38°C. Druhy typ léku můžete podat už za 2 hod od prvního podání, když teplota nemá tendence klesat.

- Když dítě při teplotě má teplé končetiny může mu pomoc vlažná sprcha nebo studené odklady (hlava, krk, podpaží, třísla). Ale při chladných končetinách nebo zimnici to není vhodné - dítě má vasospazmus, naopak dejte mu teplý čaj a na chvilku zabalte do deky (dokud ruce a nohy nebudou teplé)

* Návštěva lékaře

- Když dítě má křeče, poruchu vědomí (spavé, zmatené, polehává i při poklesu teploty), má dušnost, objevuje se modřinky na dolních končetinách nebo za 2 hod po podání léků teplota 38,5°C a více, trvá silné bolesti hlavy, musíte s dítětem ihned na pohotovost. Ale dejte dítěti léky na teplotu!

- Když kromě horečky dítě se chová přiměřeně, po podání antipyretik pije, jeho stav se zlepšuje, doporučujeme návštěvu lékaře za 24 hod (čas, který je nutný aby v krvi se zvětšily parametry zánětu) a přineste se sebou vzorek ranní močí (nejlépe po omytí ze středního proudu)

Průjem a zvracení

nejvíc ohrožují dítěte ztrátou tekutin, a taky nízkou hladinou cukru v krvi, dysbalancí minerálu (především sodíku a draslíku) a acidózou, proto musíme udržovat ....

1. Dostatek tekutin!

Často dětí nezvykli na pití i před onemocněním, proto u těchto dětí rychleji stává dehydratace (nedostatek tekutin).

Když dítě dostane první příkrm musíte začít dávat i tekutiny kromě mléka, protože v jídle již máme víc minerálů a organismus potřebuje jich zbytek vyloučit přes ledviny.

Zdravé dítě může dostávat jak slazené tak i neslazené tekutiny (do 1 roku voda, dětský čaj, naředěné šťáva nebo džus). Kolem 6 měs (1. příkrm) dítě potřebuje alespoň 100-150 ml tekutin, kolem 1 roku celkem 1 litr včetně mléka, polévky, kojené roční dítě mělo by dostávat alespoň 300-400 ml tekutin mimo kojení.

Když dítě má průjem, zvracení, teplotu, obyčejně má i nechutenství, to je obranní reakce organismu na nemoc. Proto netlačte jídlo, radši dějte slazené tekutiny, které nahradí ztrátu tekutin a dodá energie, kterou dítě potřebuje na uzdravení. Když dítě dostává jen čistou vodu, organismus bere energie ze zásob (tělesný tuk), v důsledku v krve se shromažďuji ketony (acidóza) a dítě bude zvracet a ztratí ještě víc tekutin - začarovaný kruh.

Aby šlo hodnotit balance tekutin zapište na papír kolik mililitrů a čeho dítě vypilo, za každé zvracení, průjem a močení udělejte čárky, a ukažte nám nebo na pohotovosti tento papírek.

2. Dostatek minerálu.

Největší ztráta bývá při průjmu, proto když dítě má průjem 8 a více za den bylo by vhodně dodat minerály. Existuje granule iontů Kulišek, které můžete naředit do slazených tekutin. Bohužel Kulišek má nepříjemnou chuť, některé dětí mohou po něm zvracet, v tomto případu preferujte dodatek tekutin.

3. Zvracení

je obranní reakce organismu, pokud dítě zvrací zbytky jídla nemusíte mít strach. 

Po zvracení dějte dítěte odpočinout 30 min, zatím uvařte slazený čaj a dějte ho do ledničky. Za 30 min začnete podávat slazený čaj po lžičkách: 1-2 lžičky každé 15 min.

Když dítě opakovaně zvrací již žaludeční šťávy 5 a vícekrát, v ordinační hodiny se zastavte u nás v ordinaci nebo na pohotovosti mimo ordinačních hodin. Kdyby dítě vymočilo vezmete se sebou vzorek moči, zkontrolujeme hydratace dítěte a hladinu cukru v krvi, máme léky na zastavení zvracení.

4. Průjem

ohrožuje stav když dítě má více něž 6 vodnatých stolic denně.

Na zastavení průjmu dobře funguje Smecta. Naředit jí lépe v malém množství vody nebo čaje (½ sáčku do 30-50 ml) a můžete dávat drobnými porcí dle tolerance. Když dítě netoleruje Smectu můžeme zkusit Hidrasec 1-3 sáčku denně, on je lépe tolerován ale má menší účinek.

Když dítě má 3 kašovité stolice denně podání Smecty musí být ukončeno!

5. Probiotika

- bifidobacilly a laktobacilly výrazně zlepšuje průběh střevních infekcí. Můžete začít podávat této přípravky ihned při průjmu a po zastavení zvracení. Probiotika lze podávat v dvojnásobně dávce (2x denně), to nejsou léky, to jsou bakterie, které běžné obsahuje střevo a vytlačuje patogenní bakterie, vyvolávající onemocnění.

Biopron, Laktobacilly Baby, BioGaia, Biomax a podobné.

6. Často při střevních infekcích se zvyšuje teplota - podívejte se do článku Horečka.

7. Dietní strava

Až dítě se uleví, postupně bude se zvyšovat chuť k jídlu. Měli bychom postupně zatěžovat dietní stravou.

..............

Varovné známky dehydratace: četné zvracení, dítě unaveno mimo zvracení, odmítá pití, močilo méně něž 4x za den, má vpadlou velkou fontanelu' do 1 roku), mí snížený turgor kůže (při natáhnutí kožní řasy a následným puštěním zpomalený návrat kůže). Musíte ihned na pohotovost!

Dětský pláč (novorozenci a kojenci)

V novorozeneckém věku pláč je jediná možnost komunikace dítěte s rodiči a celým světem. Pro přežití dítěte to příroda udělala tak, že dětský pláč velmi dráždí každého (můžete to vidět i po reakci staršího sourozence na pláč mladšího).

Je vědecky podloženo, že pláč je běžná součást vývoje dítěte a nemusí souviset s tím, že by bylo u dítěte něco v nepořádku. To, že dítě dokáže plakat bez zjevného důvodu i 5 hodin, je naprosto normální.

Konkrétní doba pláče u každého dítěte je jiná, ale jeho vývoj u všech má podobný průběh. Maximum pláče je ve věku 2-3 měsíci. Významné je období 4. měsíce života, kdy dětský pláč začne více vztahovat k vnějším podnětům a jeho tišení se pro Vás stane podstatně snazším.

Neexistuje univerzální metoda tišení pláče, je potřeba postupně zkoušet různé způsoby.

Na začátku je vždy důležité zkontrolovat, zda není potřeba dítě pouze přebalit nebo nakrmit.

Je důležité i vaše vlastní rozpoložení, pokud nedokážete zklidnit nejprve sebe, bude tišení dítěte komplikovanější.

Mezi nejosvědčenější metody tišení pláče patří:

* plynulá chůze s dítětem přiloženým na hrudi

* mírné kolébaní v náručí či v kočárku

* mluvení s dítětem tichým hlasem

* zpívání

* jemná masáž a hlazení dítěte

* zavinutí do pleny či stažení v peřince

* podání dudlíku

* změna teploty (dítěte může být horko či zima)

* zvuky tlukoty srdce a tzv. bílé šumy (zvuk tekoucí vody, zapnutého vysavače apod.)

* projížďka v kočárku či v automobilu

Při tišení můžete kombinovat. Začnete vždy od nejjednodušších a pokud nebudou zabírat, postupně zkoušejte další rady.

Nikdy se však nesnažte dítě utišit tak, že s nim budete třást!

Proč je třesení dítětem nebezpečné?

Násilné otřesy po dobu několika sekund mohou způsobit vážná zranění. Zatímco otřesy mohou způsobit zranění dětem jakéhokoli věku, děti jsou nejnáchylnější ke zranění během prvního roku života. Mezi faktory, které přispívají ke zranitelnosti dítěte, patří:

  • Hlavy miminek jsou těžké a velké v poměru k velikosti těla.

  • Děti mají slabé krční svaly.

  • Děti mají křehký, nevyvinutý mozek.

  • Mezi dítětem a rodičem je velký rozdíl ve velikosti a síle.

    Třesení může způsobit přerušení cév a krevního oběhu v mozku a může dojit ke krvácení mezi mozkové pleny a do oční sítnice.

Pokud své dítě dočasně svěřujete do péče jiné osobě, důkladně zvažte, zda je dostatečně způsobilá se o dítě postarat a zda i při dlouhotrvajícím pláči dítěte zachová chladnou hlavu a nebude s nim zacházet v afektu.

Rizika ze straně pečující osoby:

* neschopnost vyrovnávat se se stresem

* prudká povaha

* nízký věk, psychická nevyzrálost

* užívání návykových látek

Ne vždy pláč je projevem zdravého vývoje.

Pokud dítě současně vykazuje níže uvedené varovné příznaky, kontaktujte lékaře:

* teplota nad 38°C u dítěte mladšího 6 měs

* opakované zvracení nebo průjmy

* průjem s krví nebo hlenem ve stolici

Neváhejte vyhledat radu v situacích, kdy cítíte, že něco není v pořádku, ale nevíte co. Prevence hraje při péče o dítě významnou roli a je vždy lepší se raději zeptat, než později litovat.

Existuje mezinárodní program Period of PURPLE Crying

Peak of crying - vrchol pláče 2.-3. měs (víz obrazek)

Unexpected - pláč se začíná neočekávané a neočekávané se ukončí, a Vy nebudete vědět proč

Resist soothing - pláč může nereagovat na tišení

Pain-like face - obličej dítěte může vypadat bolestivé, i když dítě nemá bolest

Long lasting - pláč může dlouho trvat, 5 hod a více

Evening - epizody pláče jsou častěji večer

Odkazy:

https://dontshake.org/purple-crying - je čeština

https://www.purplecrying.info/

https://sancedetem.cz/

Digitálních technologie 

 Dětí se rychleji učí ovládaní IT-technologií, to má výhody a rizika.

Vzhledem k nezralosti mozku (zvlášť prefrontální kůře) u dítěte rychleji se objevuje závislost na digitálních přístrojů.

Pro prevence internet závislosti doporučujeme:

1. Časové omezení

- do 18 měs obrazovky není vhodné, ale doporučujeme hudbu, dětské písničky 2-3x denně 20-30 min, video-chat s příbuznými není omezen

- do 2 let maximálně 20 min denně vysoce kvalitní programy spolu s rodičem

- 2- 5 let maximálně celkem 1 hod denně (lépe 2x 30 min) vysoce kvalitní programy s rodičem

- 5 -10 let maximálně celkem 2 hod denně na všechna media

- nad 14 let omezování her na počítače a sledování mobilu není tak jednoduché, ale mělo by být dodržováno pravidlo že čas ztracený za počítačem či mobilem neruší fyziologické potřeby dítěte: stravování, hygiena, školní úkoly, sportovní a volné aktivity

- pamatujte že ten čas je limit, když dítě stráví méně času za media, to mu neublíží, a prospěje

2. Podezření na závislost či IT-šíkanu: dítě je nervózní, nesoustředěné, nemůže spontánní ukončit hru (měli byste dát mu nějaký definitivní ale přesný čas 10 nebo 15 min), ztratilo jiný zájmy, odmítá vycházky, má poruchu spánku, nálady, úzkosti, výchovné potíží či školní problémy.

3. Když máte podezření na závislost je vhodně provést "IT detox": zákaz IT technologií na 3-7 dnů, ale musíte přesně uvést čas, kdy dítě může znovu začít hrát. Potřebujete vydržet 1-2 dny, dále to již bude lépe. Taky musíte pomoc dítěte: stravte čas spolu za nějakými společnými aktivitami (Lego, deskové hry, výlet, fotbal, vystabva domku na zahradě, malování, čtení knížky a podobně)

4. Podrobnou informace a pomoc můžete najít zde: https://www.digitalnizdravideti.cz/

digitalni-zdravi-deti

5. Po návratu do počítače nebo mobilu dodržujte čas a společné aktivity. Čas utíká rychle, dětí rostou, svět je krásný - užívejte každý okamžik vašeho společného života!


Pátá služba

Klikněte a můžete začít psát. In ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum.

Šestá služba

Klikněte a můžete začít psát. Eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor.

CO DĚLAT KDYŽ ...

Když si nejste jisti co dělat, kontaktujte nás, rády pomůžeme.

Lékařská služba první pomoci pro děti v nemocnici MMN Jilemnice

        481 551 332, 481 551 333

pondělí - pátek 16:00 - 7:00, 

sobota, neděle, svátky celodenně

Toxikologická laboratoř

Na Bojišti 1, Praha 2 https://www.tis-cz.cz/ 224 919 293 224 915 402

Mykologická poradna

Karmelitská 14, Praha 2 

257 530 842

Při otravách vysoce jedovatými živočichy a hady

Klinika anesteziologie a resuscitace FN 1.LF UK

224 963 355

Problémy s drogami

Středisko DROP-IN, Karolíny Světlé 286/18, Praha 1

222 221 431