CO DĚLAT KDYŽ ...

Když si nejste jisti co dělat, kontaktujte nás, rády pomůžeme.

Horečka

* Dostatek tekutin!

Při zvýšené teplotě dítě ztrácí hodně tekutin přes dýchání a kůži. Při teplotě dětí často mají nechutenství, netlačte na jídlo, radši dejte slazené tekutiny, které nahradí ztrátu tekutin a dodá energii, kterou dítě potřebuje na uzdravení. Když dítě dostává jen čistou vodu, organismus bere energie ze zásob (tělesný tuk), v důsledku v krve se shromažďuji ketony (acidóza) a dítě bude zvracet a ztratí ještě víc tekutin - začarovaný kruh

* Kontrola teploty

Když se vám zdá, že je dítě teplejší, změřte teplotu, čelní teploměr má jen orientační hodnoty, proto poté přeměřte teplotu obyčejným teploměrem, je to důležité pro podání léků na teplotu (antipyretika) a další kontrolu.

* Léky na teplotu

- Při teplotě pod 38°C v podpaží nebo pod 38, 5°C v zadečku rozbalte dítěte a zkontrolujte teplotu později

- Při teplotě nad 38°C v podpaží nebo nad 38, 5°C v zadečku musíme podat léky na teplotu/antipyretika.

- Nejlépe střídat Paracetamol (Paralen, Panadol) a Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin)

- Když dítě má průjem lépe používat sirupy, když má zvracení - čípky. Proto je vhodné mít doma obě tyto formy (často první teplotní špička vyletí v noci), občas kontrolujte exspirační dobu léků ve vaše lékárničce a dávku léků (dětí rychle rostou a léky, které zabíraly ve 6 měs věku v 15 měs již nebudou fungovat)

- Dávka bez doporučení lékaře měla by být podle přebalového letáku podle věku nebo hmotnosti, ale tam jsou nižší dávky, proto se nás můžete zeptat přes e-mail nebo WhatsApp (radši předem)

- Po podání léku, teplotu přeměřit za 1 a 2 hodiny (lék potřebuje se vstřebávat, aby začal fungovat). Cílem podání léků není normální teplota, ale pokles teploty aspoň na 38°C. Druhy typ léku můžete podat už za 2 hod od prvního podání, když teplota nemá tendence klesat.

- Když dítě při teplotě má teplé končetiny může mu pomoc vlažná sprcha nebo studené odklady (hlava, krk, podpaží, třísla). Ale při chladných končetinách nebo zimnici to není vhodné - dítě má vasospazmus, naopak dejte mu teplý čaj a na chvilku zabalte do deky (dokud ruce a nohy nebudou teplé)

* Návštěva lékaře

- Když dítě má křeče, poruchu vědomí (spavé, zmatené, polehává i při poklesu teploty), má dušnost, objevuje se modřinky na dolních končetinách nebo za 2 hod po podání léků teplota 38,5°C a více, trvá silné bolesti hlavy, musíte s dítětem ihned na pohotovost. Ale dejte dítěti léky na teplotu!

- Když kromě horečky dítě se chová přiměřeně, po podání antipyretik pije, jeho stav se zlepšuje, doporučujeme návštěvu lékaře za 24 hod (čas, který je nutný aby v krvi se zvětšily parametry zánětu) a přineste se sebou vzorek ranní močí (nejlépe po omytí ze středního proudu)

Průjem a zvracení

nejvíc ohrožují dítěte ztrátou tekutin, a taky nízkou hladinou cukru v krvi, dysbalancí minerálu (především sodíku a draslíku) a acidózou, proto musíme udržovat ....

1. Dostatek tekutin!

Často dětí nezvykli na pití i před onemocněním, proto u těchto dětí rychleji stává dehydratace (nedostatek tekutin).

Když dítě dostane první příkrm musíte začít dávat i tekutiny kromě mléka, protože v jídle již máme víc minerálů a organismus potřebuje jich zbytek vyloučit přes ledviny.

Zdravé dítě může dostávat jak slazené tak i neslazené tekutiny (do 1 roku voda, dětský čaj, naředěné šťáva nebo džus). Kolem 6 měs (1. příkrm) dítě potřebuje alespoň 100-150 ml tekutin, kolem 1 roku celkem 1 litr včetně mléka, polévky, kojené roční dítě mělo by dostávat alespoň 300-400 ml tekutin mimo kojení.

Když dítě má průjem, zvracení, teplotu, obyčejně má i nechutenství, to je obranní reakce organismu na nemoc. Proto netlačte jídlo, radši dějte slazené tekutiny, které nahradí ztrátu tekutin a dodá energie, kterou dítě potřebuje na uzdravení. Když dítě dostává jen čistou vodu, organismus bere energie ze zásob (tělesný tuk), v důsledku v krve se shromažďuji ketony (acidóza) a dítě bude zvracet a ztratí ještě víc tekutin - začarovaný kruh.

Aby šlo hodnotit balance tekutin zapište na papír kolik mililitrů a čeho dítě vypilo, za každé zvracení, průjem a močení udělejte čárky, a ukažte nám nebo na pohotovosti tento papírek.

2. Dostatek minerálu.

Největší ztráta bývá při průjmu, proto když dítě má průjem 8 a více za den bylo by vhodně dodat minerály. Existuje granule iontů Kulišek, které můžete naředit do slazených tekutin. Bohužel Kulišek má nepříjemnou chuť, některé dětí mohou po něm zvracet, v tomto případu preferujte dodatek tekutin.

3. Zvracení

je obranní reakce organismu, pokud dítě zvrací zbytky jídla nemusíte mít strach. 

Po zvracení dějte dítěte odpočinout 30 min, zatím uvařte slazený čaj a dějte ho do ledničky. Za 30 min začnete podávat slazený čaj po lžičkách: 1-2 lžičky každé 15 min.

Když dítě opakovaně zvrací již žaludeční šťávy 5 a vícekrát, v ordinační hodiny se zastavte u nás v ordinaci nebo na pohotovosti mimo ordinačních hodin. Kdyby dítě vymočilo vezmete se sebou vzorek moči, zkontrolujeme hydratace dítěte a hladinu cukru v krvi, máme léky na zastavení zvracení.

4. Průjem

ohrožuje stav když dítě má více něž 6 vodnatých stolic denně.

Na zastavení průjmu dobře funguje Smecta. Naředit jí lépe v malém množství vody nebo čaje (½ sáčku do 30-50 ml) a můžete dávat drobnými porcí dle tolerance. Když dítě netoleruje Smectu můžeme zkusit Hidrasec 1-3 sáčku denně, on je lépe tolerován ale má menší účinek.

Když dítě má 3 kašovité stolice denně podání Smecty musí být ukončeno!

5. Probiotika

- bifidobacilly a laktobacilly výrazně zlepšuje průběh střevních infekcí. Můžete začít podávat této přípravky ihned při průjmu a po zastavení zvracení. Probiotika lze podávat v dvojnásobně dávce (2x denně), to nejsou léky, to jsou bakterie, které běžné obsahuje střevo a vytlačuje patogenní bakterie, vyvolávající onemocnění.

Biopron, Laktobacilly Baby, BioGaia, Biomax a podobné.

6. Často při střevních infekcích se zvyšuje teplota - podívejte se do článku Horečka.

7. Dietní strava

Až dítě se uleví, postupně bude se zvyšovat chuť k jídlu. Měli bychom postupně zatěžovat dietní stravou.

..............

Varovné známky dehydratace: četné zvracení, dítě unaveno mimo zvracení, odmítá pití, močilo méně něž 4x za den, má vpadlou velkou fontanelu' do 1 roku), mí snížený turgor kůže (při natáhnutí kožní řasy a následným puštěním zpomalený návrat kůže). Musíte ihned na pohotovost!

Třetí služba

Klikněte a můžete začít psát. Ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit.

Digitálních technologie 

 Dětí se rychleji učí ovládaní IT-technologií, to má výhody a rizika.

Vzhledem k nezralosti mozku (zvlášť prefrontální kůře) u dítěte rychleji se objevuje závislost na digitálních přístrojů.

Pro prevence internet závislosti doporučujeme:

1. Časové omezení

- do 18 měs obrazovky není vhodné, ale doporučujeme hudbu, dětské písničky 2-3x denně 20-30 min, video-chat s příbuznými není omezen

- do 2 let maximálně 20 min denně vysoce kvalitní programy spolu s rodičem

- 2- 5 let maximálně celkem 1 hod denně (lépe 2x 30 min) vysoce kvalitní programy s rodičem

- 5 -10 let maximálně celkem 2 hod denně na všechna media

- nad 14 let omezování her na počítače a sledování mobilu není tak jednoduché, ale mělo by být dodržováno pravidlo že čas ztracený za počítačem či mobilem neruší fyziologické potřeby dítěte: stravování, hygiena, školní úkoly, sportovní a volné aktivity

- pamatujte že ten čas je limit, když dítě stráví méně času za media, to mu neublíží, a prospěje

2. Podezření na závislost či IT-šíkanu: dítě je nervózní, nesoustředěné, nemůže spontánní ukončit hru (měli byste dát mu nějaký definitivní ale přesný čas 10 nebo 15 min), ztratilo jiný zájmy, odmítá vycházky, má poruchu spánku, nálady, úzkosti, výchovné potíží či školní problémy.

3. Když máte podezření na závislost je vhodně provést "IT detox": zákaz IT technologií na 3-7 dnů, ale musíte přesně uvést čas, kdy dítě může znovu začít hrát. Potřebujete vydržet 1-2 dny, dále to již bude lépe. Taky musíte pomoc dítěte: stravte čas spolu za nějakými společnými aktivitami (Lego, deskové hry, výlet, fotbal, vystabva domku na zahradě, malování, čtení knížky a podobně)

4. Podrobnou informace a pomoc můžete najít zde: https://www.digitalnizdravideti.cz/

digitalni-zdravi-deti

5. Po návratu do počítače nebo mobilu dodržujte čas a společné aktivity. Čas utíká rychle, dětí rostou, svět je krásný - užívejte každý okamžik vašeho společného života!


Pátá služba

Klikněte a můžete začít psát. In ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum.

Šestá služba

Klikněte a můžete začít psát. Eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor.